ברירת המחדל ליישוב סכסוכים במשפחה השתנתה

עד לפני מספר שנים, כאשר זוג היה מגיע למסקנה שמערכת הנישואים שלהם אינה מצליחה מסיבה כזו או אחרת, בין אם האיש, האישה או שני בני הזוג היו מגיעים למסקנה זו, הדרך המסורתית להיפרד או למעשה להתגרש ו"לפרק את החבילה" הייתה באמצעות פנייה לעו"ד. כל אחד מבני הזוג פונה לעו"ד מטעמו שייצג את האינטרסים שלו בגירושין, בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, משמורת הילדים, מזונות, סדרי הקשר עם ההורה שאיננו המשמורן, זכויות המגורים ועוד כל סוגיה אחרת שעולה מהפרידה.

כדבר שבשגרה בני הזוג המיוצגים, היו נפגשים לעתים קרובות בביהמ"ש, כאשר השופט היושב בדין היה מכריע בכל הסוגיות הקשורות בפרידה.

מובן, שכפועל יוצא ממציאות זו היו נוצרות התכתשויות ומאבקים קשים בין בני הזוג כאשר כל אחד "נלחם" על האינטרסים שלו/ה, מלחמה שהיו מעורבים בה הרבה אמוציות, אי נעימות, כאב וסבל.

אמנם, ישנם מקרים רבים בהם עורכי הדין משכילים לנהל משא ומתן מקדם ולהשיג את התוצאות הרצויות עבור כל אחד מבני הזוג ללא צורך להתכתש בערכאות שיפוטיות.

מכל מקום, הטעם המר, שמותירה אחריה ההתמודדות המשפטית עם הפרידה וההתנהלות הכרוכה בה, נשאר לפעמים לשנים רבות ומותיר את סימניו לא רק על בני הזוג אלא גם על ילדיהם.

לאור זאת, האלטרנטיבה שהולכת ומתחזקת כפתרון וכדרך ליישוב סכסוכים במשפחה הינה גירושין באמצעות גישור.

גישת הגישור בכלל וגישור במשפחה בפרט, מבוססת על העיקרון של WIN – WIN, דהיינו: בניגוד למקובל שבכדי שלי יהיה טוב לצד השני צריך להיות רע, כל אחד מבני הזוג יכול לקבל את המיטב, מבלי לפגוע בבן/בת זוגו תוך עבודה יחד עם בן/בת הזוג ובסיוע המגשר.

כיצד פועל הליך הגישור?

בהליך זה, במקום שכל אחד מבני הזוג יפנה לעו"ד מטעמו, שניהם, פונים למגשר מוסמך אשר ברוב המקרים הינו עו"ד למשפחה.

בשלב הראשון, מבין עורך הדין תוך ישיבות משותפות עם בני הזוג, בליווי פגישות נפרדות עם כל אחד מבני הזוג את צרכיהם ומסייע לצדדים להבין את הצרכים המיוחדים והאינטרסים שיש לכל אחד מבני הזוג לעת הפרידה.

בשלב השני, המגשר מסייע לצדדים להבין כיצד ניתן להגיע להסדר אופטימלי מבחינתם, תוך הבנת האינטרסים המיוחדים של כל אחד מהם.

בשלב השלישי, ההסכמות מועלות על הכתב ומגובשות בהסכם גירושין אשר לאחר עבודה על ניסוחו ובדיקת ניסוחו, הצדדים חותמים על הסכם הגירושין אשר הרכיב עורך הדין המגשר.

השלב האחרון הוא, הבאת ההסכם לאישור ביהמ"ש למשפחה ע"י עו"ד המגשר והצדדים ולאחר אישור ההסכם פנייה לבית הדין הרבני לצורך גירושין.

משרדנו מלווה את הלקוחות אותם אנו משרתים בהליך הגישור ומטפל בענייניהם לא רק בגישור עצמו, אלא גם בניסוח ההסכם, באישור ההסכם בביהמ"ש למשפחה ובסידור הגט בבית הדין הרבני.

חשוב להדגיש כי החל מיולי 2016 וע"פ החוק החדש להסדר התדיינויות במשפחה, בן/בת זוג החפצים להתגרש, אינם יכולים לפנות ישירות בתביעת גירושין לביהמ"ש למשפחה או לבית הדין. עליהם להגיש קודם בקשה ליישוב סכסוך. החוק החדש למעשה מחייב את בני הזוג לנסות להסדיר את הסכסוך באמצעות משא ומתן או גישור ורק אם זה לא עולה יפה, אחרי מספר פגישות נקוב, יכולים הם לפנות כל אחד באמצעות עו"ד מטעמו בתביעת גירושין כנגד בן/בת הזוג.

החוק החדש למעשה יצר מצב שגישור הינו ברירת המחדל הדומיננטית בפתרון סכסוכים במשפחה ובכל תהליך הגירושין.

למשרדנו ניסיון עתיר שנים ומומחיות רבה בכל הסוגיות הנוגעות הן לגישור והן לייצוג אנשים הנמצאים בתהליך גירושין, שנים לפני כניסת החוק לתוקף עודדנו את קהל לקוחותינו לנסות להגיע להסכמה במשא ומתן, בכל מקרה בו זה התאפשר, מתוך שאיפה למנוע סבל מיותר מבני הזוג וילדיהם ולמנוע בזבוז זמן יקר וכסף. הנכם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לעמוד לרשותכם. עו"ד גורק הינו מגשר מוסמך מעל 15 שנים ועו"ד לענייני משפחה מעל 22 שנים.